Duyurular » ÜYE OKUL HABERLERİ

“BEDESTEN DARÜLACEZE TEZGÂHINDAN OKULA ELELE, NESİLLER BULUŞUYOR" PROJESİ


“LONCA-TASARIM-BECERİ-ÜRETİM-GİRİŞİMCİLİK ATÖLYELERİNDE NESİLLER BULUŞUYOR” 

Ömür dediğimiz geçmişten geleceğe uzanan bir yolculuk. Her yaşta bir umut varsa gelecek var, yaşam enerjisi var. 

YAŞAM ENERJİMİZİ ARTIRAN NELER VAR? 

Sağlıklı, sevgi, saygı, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam ortamında fark edilmek var, kendini değerli hissetmek var,  kendimize güven duymak var. Sosyal yaşamın içinde olmak, yanımızda yöremizde her yaş grubundan birilerinin olması iletişim içinde olmak ömrümüze ömür katıyor. 

İLETİŞİM KURMAK İÇİN EN DEĞERLİ ARAÇLAR NE? 

Birlikte üretmek, hep üretmek, zamana anlam katmak, günün saatini tanımlı kılmak ve bir sonraki güne bağlanmak. İşte bu noktada LONCA projesinin yolculuğu başlıyor. Her yaşta nesiller birlikte üretelim üretirken öğrenelim, öğrenirken iş birliği yapalım ve birikimlerin ışığında her birimiz aydınlanalım. Özel AY Eğitim Kurumlarının eğitim yönetim liderleri, eğitim liderleri, velileri ve öğrencileri işte tam bu noktada buluştular, düşündüler, taşındılar ve bir proje geliştirdiler; “LONCA-TASARIM-BECERİ-ÜRETİM-GİRİŞİMCİLİK ATÖLYELERİNDE NESİLLER BULUŞUYOR” Projesi. 

Projeyi yazmaya başladığımızda yaşadığımız heyecan, her geçen gün duygu yoğun bir aile bağlılığına dönüştü. LONCA kendi markasını ve marka aidiyetini nasıl da güzel yapılandırdı, bir bilseniz. 

ŞİMDİ SİZLERE LONCA’NIN HİKÂYESİNİ ANLATACAĞIZ. 

LONCA projesi ile ülkemizde ve dünyada tek; “Hepimizin Evi” Darülaceze Başkanlığı ile Proje çalışmaları ile ünlenen Özel AY Kolejinin, işbirliği için kapılar açıldı. LONCA projesinde; “Hepimizin Evi Darülaceze” ile “Hepimizin Projesi LONCA” ile Ay Koleji nesilleri buluşturuyor.

ÖNCE NİÇİN LONCA DİYELİM VE AMACI BİR TANIMLAYALIM: 

LONCA projesi ile tasarım-beceri-üretim-girişimcilik atölyelerinde nesiller, iş birliği için buluşturuluyor, yaşlıların yaşam enerjini arttırılıyor, öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerini geliştiriliyor, nesillere yaşam kalitesini ve öğrenmelerini arttırmak için ortam sağlanıyor. Bu arada Darülaceze Başkanlığının muhteşem projelerinin paylaşım ortamına katkı sağlanıyor. 

LONCA PROJESİNDE KİM, NEREDE, NE ZAMAN VE NASIL BULUŞUYOR? 

LONCA ekibinde; 10 Darülaceze sakini, 30 AY Kolejliden oluşan gönüllüler var. Bu ekip her cumartesi 09.30-13.00 arasında, usta öğretici rehberliğinde, atölyelerde buluşuyor. Güzel olan; iki neslin haftalık ajandalarında; aynı saat diliminde, aynı işbirliği için aynı etkinliğin yer bulması.

LONCA EKİBİ, NASIL VE NEREDE BULUŞUYORLAR, BİR BAKALIM? 

Üç atölyemiz var: Çorap, çini ve mutfak. Cumartesi 09.30 da Darülaceze sakinleri okul kapısında sevgiyle karşılanıyor. Proje liderinin odasında çay sohbetinden sonra 10.00 da atölyelerde iş başı yapılıyor. 11.00 de, molada, velilerden gelen el yapımı ikramların tadına doyum olmuyor. 13.00’e kadar çorap atölyesinde makinadan çıkan çoraplar; çini atölyesinde magnetler, vazolar, oya gibi işleniyor; mutfakta hamurlar, sebzeler usta ve çırak elleriyle biçimleniyor lezzetine kavuşuyor. İş atölyesinin sohbetlerini; anılar, yorumlar, şakalaşmalar şenlendiriyor. Girişimcilik ile ürünler yeni sahibinin odasında, damağında yerini buluyor, başka hayatlara dokunuveriyor.

30 hafta sürecek nesillerin buluşma yolculuğu her hafta özlemle başlıyor, mutlu bir tebessümle ve birlikte başarmanın kıvancıyla sona eriyor. 

Darülaceze Başkanlığına değerli katkıları ve içten işbirliği için minnetle teşekkür ediyoruz. 

Eyüpsultan Kaymakamı Sayın İhsan KARA ve Gaziosmanpaşa Kaymakamı Sayın Numan HATİPOĞLU’na projemizi yüreklendirdiler. Şükranlarımızı arz ediyoruz.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Sayın Deniz KÖKEN ve Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Sayın Hasan Tahsin USTA projemize can kattılar. Şükranlarımızı arz ediyoruz.

Eyüpsultan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat ÖĞÜTCÜ ve Gaziosmanpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mehmet USTA ekipleri ile projemizin enerji kaynağı oldular. Şükranlarımızı arz ediyoruz.

Değerli Okul Müdürü Dostlarımız, Değerli Okul Aile Birliği Başkanlarımız, konuğumuz olmanızdan şeref duyduk. Değerlerimizin, nesilden nesile aktarılmasının ve yaşlılarımızın üreterek yaşam enerjilerini arttırılması için gönül birliği yapmaya hepimiz varız, inanıyoruz.

Değerli konuklarımız, nesilleri buluşturan projelerde her zaman buluşalım, can bulalım, diyoruz. 

Darülaceze sakinlerimizi her buluşmamızda sevgi ile tınlayan “Sizi özledik,” sesleri, AY Kolejlilerin “İyi ki varsınız,” sesleri hep atölyelerimizde çınlayacak ve enerjimizin kıvılcımı olmaya devam edecek. Sevgili Darülacezeliler, sizleri çok sevdik, hep seveceğiz.

Özel AY Eğitim Kurumları, varlığının temel taşlarından biri olan toplum hizmeti projeleri ile nesilleri buluşturma yolculuğunu sürdürülebilir kılmak için hepimizin okulu olmaya söz veriyor.

Ek-1 SENARYO LONCA UZUN
Ek-2 “BEDESTEN Darülaceze Tezgâhından Okula Elele, Nesiller Buluşuyor” PROJESİ

 

  •   19 Şubat 2020 Çarşamba
  •   946