Haber » BİZDEN HABERLER

DIALINGUA | ERKEN VE GENÇ YAŞLARDAKİ YABANCI DİL ÖĞRETİMİNDE İYİ YÖNTEMLER İÇİN DİYALOG (LİZBON)


DIALINGUA | ERKEN VE GENÇ YAŞLARDAKİ YABANCI DİL ÖĞRETİMİNDE İYİ YÖNTEMLER İÇİN DİYALOG

LİZBON 28 EKİM - 2 KASIM TÜRKİYE ÖZEL OKULLAR DERNEĞİ AVRUPA BİRLİĞİ SİVİL TOPLUM DİYALOĞU PROJESİ Avrupa Birliği tarafından finanse edilen; Türkiye ile AB ülkelerinde yabancı dil eğitim tekniklerinin incelendiği ve yabancı dil öğretmenleri için Avrupa’da network oluşturmayı hedefleyen ‘Erken ve Genç Yaşlardaki Yabancı Dil Öğretiminde Daha İyi Yöntemler İçin Diyalog (DiaLingua)” başlıklı projemiz kapsamında ülkemizden 5 İngilizce öğretmenimiz, TÖZOK yönetim kurulu ve yüksek istişare kurulu üyelerimiz ile birlikte Portekiz’in başkenti Lizbon’da 5 okulu ziyaret ederek, yabancı dil öğretim tekniklerini incelediler.

Bu Proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir. 5 Proje kapsamında ilk ziyaret 17-21 Haziran 2019 tarihlerinde Çekya/Prag’a, ikinci ziyaret 26-31 Ağustos tarihlerinde Finlandiya/Helsinki’ye, üçüncü ziyaret 23-28 Eylül tarihlerinde İstanbul’a yapılmıştı.

Dördüncü ziyaret ise Eyüboğlu Koleji, Adana Çağ Koleji, MEF Okulları, Tarhan Koleji ve Tarsus Amerikan Koleji’nden 5 öğretmenimiz ile Yönetim ve Yüksek İstişare Kurulumuzun katılımıyla 28 Ekim – 2 Kasım tarihlerinde Portekiz / Lizbon’a proje ortağımız Avrupa Konseyi Özel Okullar Dernekleri Birliği (ECNAIS) işbirliği ile düzenlendi.

DiaLingua projesi, TÖZOK ve ECNAIS tarafından Türkiye ve AB ülkelerinde atölye çalışmaları ile inceleme ziyaretleri gibi etkinlikler vasıtasıyla Türkiye’nin yabancı dil sorunu üzerinde çalışarak bu alandaki sorunlara çözüm bulma amacına sahiptir. DiaLingua projesinin temelinde, genç yaşta yabancı dil öğrenmeye başlamanın sağladığı avantajlarla dilbilim ve bilişsel becerilerin gelişimine paralel olarak problem çözme yeteneğini de geliştirmek amaçlanmaktadır.

DiaLingua projemiz çerçevesinde Lizbon’da bulunan Derneğimizin Yönetim Kurulu Başkanı F. Nurullah Dal, Onursal Başkanı Dr. Rüstem Eyüboğlu, YİK Başkan vekili Cem Gülan, Başkan Yardımcısı Zafer Öztürk, T.C. Lizbon Büyükelçimiz Sayın Lale Ülker’in davetiyle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonu’na da katıldılar. Avrupa Birliği - Sivil Toplum Diyaloğu programı kapsamında Portekiz, Lizbon’da ziyaret edilen okullar:

• Real Colégio

• Externato Marista Lisboa

• Colégio São José

• Grémio de Instrução Liberal de Campo de Ourique

• Escola de Comércio de Lisboa

  •   10 Kasım 2020 Salı
  •   249