Haber » BİZDEN HABERLER

TOBB TÜRKİYE EĞİTİM MECLİSİ


 

 

 

 

 

TOBB Türkiye Eğitim Meclisi

 

          Mart 2020 tarihinde ülkemizi de etkileyen Covit – 19 sebebiyle başlayan Pandemi dönemi, bütün ülkeleri her yönden etkisi altına aldı. Her alandaki hizmet ve faaliyette yeni arayışlara gidilerek çözümler üretildi. Eğitim alanındaki olumsuz etkilerini asgariye indirmek amacıyla ülkemiz de kendi şartlarına göre en etkili çözüm yolunu olarak online sistem ile resmi ve özel okullarda yüz yüze yapılamayan eğitimi, uzaktan eğitim uygulamasıyla telafi etmeye başlamış ve bunda da başarılı sonuçlar almıştır.

Mart 2020 tarihinden bu yana devam eden süreçte, eğitim alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları olarak hizmetlerin mümkün olan en iyi düzeyde yürütülmesi için gayret göstermişlerdir. TOBB bünyesinde bulunan, eğitim ve eğitim yayıncılarının oluşturduğu TOBB Türkiye Eğitim Meclisi de bu süreçte eğitim faaliyetinde bulunan kurumlar ile bu kurumlarda istihdam edilen personel, aynı zamanda veliler ve öğrenciler için istenmeyen tabloların oluşmaması için resmi makamlarla sürekli iletişim sağlamıştır. Pandemi gereği uygulamaya konulan kararlar uyarınca toplantı ve değerlendirmeler video konferans şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Bu bağlamda;

20 Nisan 2020 tarihinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla video konferans aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Türkiye Özel Okullar Derneği yönetim kurulu başkanı F.Nurullah Dal ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda, başta özel eğitim kurumları olmak üzere eğitim sektöründe yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri Bakan Selçuk'a iletilmiş, sektörün talepleriyle ilgili kapsamlı değerlendirmeler yapılmıştır.

Türkiye Eğitim Meclisini temsilen Meclis Başkanı Dr. Yusuf Ekinci, 30 Nisan 2020 tarihinde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla 365 oda ve borsa ile 61 sektör meclis başkanının yer aldığı video konferansa katılmıştır.

20 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilen video konferansa ise Türkiye Eğitim Meclisini temsilen Meclis Başkanı Dr. Yusuf Ekinci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğluile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın katılımıyla 365 oda ve borsa ile 61 sektör meclis başkanı katılmıştır. Maliye Bakanlığını ilgilendiren sektör sorunları bakanlık yetkililerine iletilmiştir.

Covid-19 süresince, Meclis Üyesi olan özel okulların, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin, özel kursların ve sürücü kurslarının yaşadığı tüm sorunlar Eğitim Meclisi başkanlığınca ilgili Bakanlıklara iletilmiş, konuların takibi hassasiyetle yürütülmektedir..

Eğitim sektörü için önem arz eden,

*Sektörün mücbir sebep kapsamına alınması,

*Kısa çalışma ödeneğinden faydalanması,

yönündeki talepler TOBB Başkanı iletilerek, konunun ilgili Bakanlar nezdinde görüşülmesi sağlanmıştır.

 

 

 

 


  •   5 Kasım 2020 Perşembe
  •   296