ETKİNLİKLER » Konuşmacılar » Didem VEYİSOĞLU

  • Ad Soyad
    : Didem VEYİSOĞLU
  • Görevi
    : Eğitim Yöneticisi

Özgeçmiş

1 Mayıs 1969 tarihinde eğitimci bir baba ve bankacı bir annenin çocuğu olarak İstanbul’da dünyaya gelmiştir. İlkokul 1. Sınıfı İstanbul’da okuduktan sonra ailesinin görevi sebebiyle Almanya’ya giderek eğitim hayatına orada devam etmiştir.

Albert-Einstein Gymnasium’da 8. Sınıfı bitirdikten sonra İstanbul’da bulunan Özel Alman Lisesi’ne girerek 1989 yılında Türk lise diplomasının yanında Abitur diploması da alarak mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı, İstanbul Üniversitesi’nde Almanca Öğretmenliği eğitimi aldıktan sonra 1998-2002 yılları arasında Özel ALEV Okulları’nda Almanca Öğretmeni olarak çalışmıştır. 2002-2012 yılları arasında Özel Alman Lisesi Müdür Yardımcılığı görevinde bulunduktan sonra 2013-2014 yıllarında mütevellisi olduğu Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı’na bağlı olarak Özel ALKEV Lisesi’ni kurmuş ve kurucu müdürlüğünü yapmıştır.

Almanca ve İngilizce bilen Didem Veyisoğlu 2014 yılından itibaren Özel Alman Lisesi Türk Müdürü görevini sürdürmektedir.

KONU ÖZETİ

ALMAN ABİTUR DİPLOMASI

Abitur, Almanya’da yapılan en yüksek nitelikli lise bitirme ve mezuniyet programdır. Türkiye’de bu diplomayı veren iki okuldan biri de Özel Alman Lisesi’dir. Bu diploma, yalnızca Almanya’da değil, Almanca konuşulan Avusturya ve İsviçre’de olduğu gibi bir çok Avrupa ülkesinde ve ABD’de tanınmakta ve öğrencilere bu ülkelerde üniversite okuma hakkı vermektedir.

Öğrencilerin lise öğrenimlerinde girdikleri ve sonu Abitur diplomasına giden sınavlar Yüksek Olgunluk Diploması (Hochschulreifeprüfung) olarak adlandırılmaktadır.

Özel Alman Lisesi’nde Abitur diploması almaya hak kazanan öğrenciler Almanya’da Abitur yapmış öğrencilerle eşit konumda sayılmaktadır.

Lise bitirme sınavı olarak kabul edilen Abitur sınavında, Almanca, İngilizce, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji derslerinden alınan notlar önem taşımaktadır.

Öğrenciler 12. Sınıfın ikinci döneminde yazılı ve sözlü sınavlara girerek bu diplomayı almaya hak kazanırlar.

11. ve 12. Sınıfta yukarıdaki derslerden girilen sınavlarda alınan ön notlar, Abitur sınavından alınan yazılı ve sözlü notlar ile birlikte diploma notunu teşkil eder.