Your Cart

History

20 Nisan 1951 yılında “Türk Özel Okulları Derneği” adıyla İstanbul – Şişli Teşvikiye Caddesi 152 numaralı adresinde; anaokulu, ilköğretim (ilkokul, ortaokul), lise olarak teknik ve yüksek derecedeki resmî okullara paralel bir şekilde ülke bilimine hizmet veren özel okulların bu yoldaki çalışmalarını daha verimli ve yararlı kılacak bilimsel, eğitici ve yönetsel önlemleri araştırmak amacıyla kurulmuştur.

İlk kurucular; Öğretmen ve Yeni Kolej Kurucu Müdürü Mehmet Ali Haşmet Kırca, Öğretmen ve Boğaziçi Lisesi Kurucu Müdürü Kudret Sandalcı, Eğitimci ve Aydın İlkokulu Kurucu Müdürü Münevver Aydın’dır.

İlk tüzükteki üyeler, asli ve fahri üye olmak üzere iki grupta belirlenmiştir. Kuruluşta asli üyeler olarak; Özel Anadolu Lisesi, Özel Aydın İlkokulu, Özel Boğaziçi Lisesi, Özel İstiklal Lisesi, Özel Işık Lisesi, Özel Şişli Terakki Lisesi, Özel Üsküdar Lisesi ve Özel Yeni Kolej olmak üzere sekiz özel okul görülmektedir.

Bu tarih itibari ile de Dernek; özel okulların karşılaştığı sorunları çözmeyi, bilimsel çalışmalar yapmayı ve özel okulların tanıtımı ile ilgilenmeyi kendisine görev olarak kabul etmiştir.

1975 yılında yapılan ilk tüzük değişikliği ile adı ‘’ İstanbul Türk Özel Öğretim Kurumları Derneği ‘’ iken 1984 yılında ikinci kez yapılan değişiklik ile Derneğin adı ‘’ İstanbul Özel Öğretim Kurumları Derneği’’ olarak değiştirilmiştir. 1985 yılında da Derneğin adının ’’ Özel Okullar Derneği’’ olması konusunda görüş birliğine varılmıştır.

Dr. Rüstem Eyüboğlu’nun başkanlık yaptığı dönemde, Derneğimiz İçişleri Bakanlığının 21 Nisan 2005 tarihli Kararı ile “Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği” adını almış; ayrıca İstanbul–Ataşehir’deki kendine ait binasında hizmet veren Dernek, 6 Haziran 2004 yılında daha geniş olanakları ve ortamı bulunan İstanbul– Beyoğlu Taksim’deki Odakule adresine taşınmıştır.

Türkiye Özel Okullar Derneğinin günümüzde 42 ilde 1103 üyesi bulunmaktadır.

Türkiye’nin en deneyimli ve en köklü sivil toplum kuruluşlarından biri olan Derneğimiz; eğitim sistemimizin gelişmesi, daha kaliteli ve dinamik bir eğitime kavuşulması amacıyla uzman ve akademisyenlerle birlikte düzenli çalışmalar gerçekleştirmektedir.

Özel okul yönetici ve öğretmenlerinin kariyerlerini geliştirmek için alanlarıyla ilgili bilimsel çalışmalar da düzenleyen Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, özellikle son 17 yıl içinde gerçekleştirdiği etkinlikler sonucunda 55 bin katılımcıya sertifika vermiştir. Ayrıca geleneksel hale getirdiği Antalya Sempozyumları ile Türk Milli Eğitimine de ışık tutmaktadır.

Eğitim alanında yayımlanan birçok kitabımızla düzenli şekilde çıkartılarak eğitim kurumlarına gönderilen dergimiz bulunmaktadır. Derneğimiz, aynı zamanda Uluslararası Okullar Birliği (ECIS) ve Avrupa Birliği Özel Okullar Dernekleri Birliği (ECNAIS) üyesidir.

cookies are used on this website in order to improve the user experience and ensure the efficient operation of the website.